Już dziś zapisz się do ZDS! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO- zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO- zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Split payment – odpowiedzi BMW i Volvo 30 listopada 2017
Jak informowaliśmy, Związek wystosował do wszystkich importerów samochodów list z zapytaniem o planowaną politykę w zakresie stosowania modelu split payment we wzajemnych rozliczeniach handlowych Dealer – Importer po 1 kwietnia 2018 roku. W ostatnich tygodniach do biura Związku wpłynęły kolejne odpowiedzi.

W informacji od BMW Vertriebs GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce czytamy: „Będziemy respektować prawo dealerów do samodzielnej decyzji w sprawie płatności faktur zgodnie z przepisami prawa”. Z kolei w piśmie od Volvo Car Poland Sp. z o.o. również napisano, że „w odniesieniu do mogących wejść w życie zmian w ustawie o podatku od towarów i usług Volvo Car Poland Sp. z o.o. będzie działało zgodnie z obowiązującymi przepisami".

Poza powyższymi, Związek otrzymał także odpowiedzi od KIA, Subaru oraz Mazdy. We wszystkich wskazano, że prawo dealerów do stosowania split payment w rozliczaniu z importerem będzie respektowane. MMC Car Poland oraz Opel Poland ciągle analizują ten temat. Do czasu wejścia w życie przepisów Związek dołoży wszelkich starań żeby uzyskać deklaracje od wszystkich importerów.

Przypominamy, że od 1 kwietnia 2018 roku zapłata za nabyty towar lub usługę mogłaby być dzielona na dwie części. Pierwsza z nich — kwota odpowiadająca wartości sprzedaży netto — wpłacona miałaby być przez nabywcę na wskazany przez niego rachunek bankowy. Druga część — odpowiadająca kwocie podatku VAT — wpłacana ma być na osobny tzw. rachunek VAT. O wyborze podzielonej płatności za nabyty towar czy usługę decydować będzie nabywca. Z konta VAT podatnik będzie mógł płacić jedynie VAT innym kontrahentom oraz regulować podatki VAT w US.
 

« powrót