Już dziś zapisz się do ZDS! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO- zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO- zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Split payment. Kolejne odpowiedzi od importerów 09 listopada 2017
Kilka tygodni temu Związek wystosował do wszystkich importerów samochodów list z zapytaniem o planowaną politykę w zakresie stosowania modelu split payment we wzajemnych rozliczeniach handlowych Dealer – Importer po 1 kwietnia 2018 roku.

W tym tygodniu do biura Związku wpłynęły kolejne dwie odpowiedzi. W piśmie od Subaru Import Polska czytamy, że importer „jak najbardziej będzie w pełni respektować prawo dealerów (…) do samodzielnej i wolnej od nacisków decyzji co do sposobu płatności faktur wystawianych przez naszą firmę”. Czyli odpowiedź w tonie jakiego oczekują dealerzy. Bardziej niepokojąco brzmi odpowiedź od importera Mitsubishi - MMC Car Poland. Czytamy w niej bowiem, że „temat podzielonej płatności VAT tzw. split payment jest aktualnie analizowany”. Pozostaje mieć nadzieję, że analiza ta nie przyniesie innych wniosków niż te podjęte przez Subaru.
Związek podejmuje działania monitujące w stosunku do importerów, tak aby w najbliższym czasie uzyskać od nich jak największą ilość oficjalnych deklaracji w tej sprawie.
Przypominamy, że rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej do polskiego systemu prawnego podzieloną płatność faktur VAT tzw. split payment. Od 1 kwietnia 2018 roku zapłata za nabyty towar lub usługę dzielona będzie na dwie części. Pierwsza z nich — kwota odpowiadająca wartości sprzedaży netto — wpłacona ma być przez nabywcę na wskazany przez niego rachunek bankowy. Druga część — odpowiadająca kwocie podatku VAT — wpłacana ma być na osobny tzw. rachunek VAT. O wyborze podzielonej płatności za nabyty towar czy usługę decydować będzie nabywca. Z konta VAT podatnik będzie mógł płacić jedynie VAT innym kontrahentom oraz regulować podatki VAT w US.
 

« powrót