Już dziś zapisz się do ZDS! Może jednak nie ryzykuj? Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Karta ratownicza w pojeździe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów <b>Wspólny</b> głos polskich <b>Dealerów</b>
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Może jednak nie ryzykuj?
Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Karta ratownicza w pojeździe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Wspólny głos polskich Dealerów

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Schematy podatkowe – trzeba jednak to zrobić 26 lutego 2019
W grudniu informowaliśmy Państwa o nowym obowiązku, który spadł na polskie firmy, w tym na dealerów – raportowania tzw. schematów podatkowych.

Od 1 stycznia weszła bowiem w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, która implementuje do polskiego porządku prawnego unijną Dyrektywę 2018/822 w zakresie raportowania do administracji skarbowej wszelkich stosowanych przez podatnika rozwiązań  i uzgodnień, w których korzyść podatkowa jest główną lub jedną z głównych korzyści, którą podatnik spodziewa się osiągnąć. Krótko mówiąc, należy opisywać wszystkie  modele stosowanej przez firmę i doradzanej klientom optymalizacji podatkowej.

Pierwszą reakcją większości polskich dealerów na te informacje było sugestia, że może to jednak dealerów nie dotyczy. I wszyscy wtedy jakieś wątpliwości mieli. Potem 31 stycznia Ministerstwo Finansów wydało 100 -stronicowy dokument objaśniający i wątpliwości stały się mniejsze. Raportowanie schematów podatkowych dotyczy też polskich dealerów. 11 stycznia w  trakcie ostatniej Rady Dealerów ZDS  podjęliśmy decyzję, że pomimo wątpliwości, trzeba spowodować by na rynku pojawiła się specjalna oferta dla dealerów na wykonanie raportów „schematów podatkowych”. I taka oferta powstała.  Przygotowana przez dwie kancelarie podatkowe, które naprawdę znają się na dealerskich podatkach – Martini & Co oraz Gekko Taxens. Wszystkie informacje dotyczące tego, jakie „schematy podatkowe” może stosować dealer i jak je musi raportować znajdą Państwo pod tym linkiem:  https://dap.miesiecznikdealer.pl/mdr.

Po zapoznaniu się ze szczegółami nowego prawa, trzeba tylko zdecydować, czy lepiej zaakceptować kolejny narzucony przez UE obowiązek, zlecić wykonanie fachowcom i mieć spokój czy też podjąć ryzyko założenia, że „dealerów to nie dotyczy”.

« powrót