Już dziś zapisz się do ZDS! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO- zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO- zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Odbyła się konferencja na temat cofania liczników w pojazdach 09 listopada 2017
30 Października w Warszawie w siedzibie Komisji Europejskiej odbyła się Międzynarodowa konferencja „Powstrzymać proceder cofania liczników”, zorganizowana przecz czeskiego posła do Parlamentu Europejskiego Tomasa Zdechovskiego.

Zgodnie z szacunkami nawet 80 procent samochodów importowanych do Polski ma zmniejszony przebieg. Jako że łączny roczny import używanych aut do Polski wyniósł w ubiegłym roku około miliona pojazdów, w skali roku oznacza to ogromny napływ aut z cofniętymi licznikami.
W panelu wzięli udział: Tomasz Zdechovsky (poseł do Parlamentu Europejskiego), Marek Konieczny (Prezes ZDS), Grzegorz Peczkis (senator RP), Karolina Topolova (AAA Auto), Vlastimil Frić (Cebia), Ryszard Ciechański (biegły sądowy) oraz Michel Peelman (Car Pass).
Prezes ZDS Marek Konieczny wskazał że problem na taką skalę w Polsce występuje, dlatego że „usługa” cofania liczników przez różne podejrzane „warsztaty” jest powszechna, całkowicie jawna i co najważniejsze – jej świadczenie w myśl polskiego prawa nie jest przestępstwem, ponieważ przestępstwem jest tylko umyślne oszustwo popełnione wobec konkretnej osoby.
Doskonałą inspirację dla powszechnego rozwiązania problemu można znaleźć w Belgii, gdzie w 2006 roku wprowadzono system Car Pass. Jest to centralna baza danych stanu liczników, która przy wizytach w serwisie (nawet przy wymianie opon) i podczas kontroli jest regularnie uzupełniana. Każde auto ma w niej jeszcze swój specjalny dokument, bez którego nie może zostać sprzedane (umowa sprzedaży bez takiego dokumentu jest nieważna). To prosty system, który liczbę aut ze zmniejszonym przebiegiem ograniczył w Belgii praktycznie do zera. W tym miejscu jako ciekawostkę można dodać, że według danych podanych przez senatora Grzegorza Peczkisa w Polsce pomimo wprowadzenia od czerwca 2015 roku obowiązku wpisywania przebiegu pojazdu do CEP przy badaniu technicznym do tej pory stwierdzono już ponad 800 tysięcy pojazdów z mniejszym stanem licznika niż przy poprzednim badaniu. Więcej informacji o systemie Car Pass można znaleźć na stronie https://www.car-pass.be/en.
Związek Dealerów Samochodów będzie promował wśród konsumentów system Car Pass, w tym za pomocą strony Bezkrecenia.pl, ponieważ istnienie takiego dokumentu stanowi bardzo skuteczne narzędzie przy zwalczaniu zjawiska kręcenia liczników w samochodach sprowadzanych z Belgii. Analogiczny system istnieje również w Holandii.
 

« powrót